Percy Jackson Ve Olimposlular, Titan'ın Laneti

  Titan’ın Laneti ilk üç kitap arasında bence kesinlikle en başarılısıydı. Gerek mizah, gerek fanztazya, gerek mitolojinin büyüsü ve gerekse her daim nefes kesen gerçekler…Titan’ın Laneti'nde kahramanlarımız maceraya daha ilk sayfadan kapılıp gidiyorlar. Melez Kampı görevlisi Kherion, satirlere bulabildikleri kadar melez bulup Titan’ın son savaşından önce kampa getirmelerini istemektedir. Kıvırcık’a bu görevde yardımcı olan Percy, Annabeth ve Thalia 2 melez kardeşi canavarlar onlara ulaşmadan güvenli bölgeye ulaştırmak için yola çıkmıştır.  Ancak canavarlar da iz peşindedir. Dr. Diken adıyla gördüğümüz canavar kahramanlarımıza engel olmaya çalışır. Bu sırada Percy’de Luke ve General isimli iki kimsenin Titanlar’ın kralı Kronos için yaptığı plandan bazı sahneler görmektedir.  Tanrıça Artemis’de Titan’ın lanetine göre Olimpos’un sonunu getirecek kötü bir canavarın uyanmak üzere olduğunu ve ava gitmesinin zorunluluğunu açıklar. Üstelik tanrıça, bu yolculuğa avcıları olmadan yapmak zorundadır. Ve Titanlar’ın kralı Kronos nihai planını yürürlüğe koymak üzeredir.  Artemis ava tek başına çıkar ve kahramanlarımız(eksik bir şekilde) avcılar ile birlikte Melez Kampı’na dönerler. Büyük Ev’in kahininin onlara bir sürprizi vardır. Önceki kitaplardan da bildiğiniz üzere üç büyük tanrının çocuklarından birisi 16 yaşına girdiğinde, Olimpos’un kaderini belirleyecek bir karar verecektir. Ve Thalia çok yakında 16’sına girecektir. Bütün gözler genç kıza çevrilmişken, kahinin yeni kehaneti işleri daha da karıştırır.                     Aşağıda kehaneti yazıyorum arkadaşlar.
Beşi gidecek batıya, zincirli tanrıçayaBiri kaybolacak yağmursuz topraklardaOlimpos’un belası yolu gösterecekKampçılar ve avcılar birlikte galip gelecekBiri katlanacak Titan’ın Laneti’neVe biri ölecek ebeveyninin eliyle
  Kehanet açıktır. Tanrıça Artemis’i kurtarmak(ve tabii Annabeth’i) zorundadırlar. Aynı zamanda da Olimpos’un sonunu getirecek canavarı, General’den önce bulmaları gerekmektedirler. Üstelik Kış Gündönümü de yaklaşmaktadır. Tanrıça bu toplantıya yetişemezse, Olimpos tanrıları bir mevsimi daha çarçur etmiş olacaklardır.  Oysa Titanlar’ın kralı Kronos iyice güçlenmiştir. Bu yolda hem Luke hem de General isimli ‘kişi’ ona yardım etmektedir.  Artemis ve Annabeth’i esir tutan General ve Luke, aynı zamanda Olimpos’un sonunu getirecek olan ve “Titan’ın Laneti” olarak adlandırılan canavarın peşine düşmüşlerdir. Kahramanlarımız bu yolda aşkı, ölümü, kayboluşu, sadakati, aile bağlarının değerini, insanların değişebileceğini ve en önemlisi ikinci Titanlar savaşının başlangıcına şahit olacaklar.
    Ayrıca Kıvırcık’da Pan’a bir adım daha yaklaşacak!  Yunan mitolojisinin kusursuzca harmanlanmasıyla oluşan bu macera dizisini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 

   New York Times listelerinde birinci sıraya oturup satış rekorları kıran ve ödüle doymayan Percy Jackson ve Olimposlular dizisinin ilk üç kitabı Türk okurlarıyla buluşuyor! Yunan tanrılarının ve melezlerin dünyası çok büyük bir savaşa hazırlanıyor. Bu savaş her şeyi yakıp yıkacak, geri dönülmesi olanaksız sonuçlar doğuracak bir savaş olabilir!

Percy’nin şimdi kendisi gibi güçlü dostlarına ihtiyacı var, yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacaklar köstek mi? Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy bugüne kadarki en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan’ın Laneti. Bu lanete sadece çok güçlüler karşı koyabilirler, peki Percy bunu başarabilecek mi?

Fly..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !